Nors šiuo metu limfedema nėra išgydoma, ji gali būti sėkmingai suvaldoma. Medicinos pasaulyje egzistuoja efektyvūs gydymo būdai, kurių dėka galime suvaldyti tinimą, jį sumažinti bei apsisaugoti nuo gresiančios infekcijos. Specialius apmokymus išklausę limfedemos specialistai sudaro gydymo planą, jį prižiūri bei moko jus teisingai savimi pasirūpinti namuose, stebi jūsų progresą.

Svarbu gydytis nedelsiant

Pagalbos gavimas pradinėje limfedemos stadijoje, kol liga dar neprogresavo, gali sumažinti aktyvaus gydymo trukmę. Ankstyvos stadijos (I stadijos) limfedema gali būti sumažinama pakeliant paveiktą galūnę ir išlaikant odą elastingą. Taikant kompresinę terapiją ir manualinį limfodrenažinį masažą, sukontroluojamas tinimas.

Jei limfedema progresuoja, pažeistoji galūnė gali būti įkaitusi, paraudusi, o galūnės oda gali tapti sukietėjusia ir standžia. Jei negydysime šio sutrikimo, jis gali peraugti į limfangitą – infekciją, kurią sukelia nevaldomai besidauginančios bakterijos sustingusioje limfoje.

Pirmiausia gydykite pagrindines ligas

Jūsų limfedemos gydymo planas bus sudarytas remiantis priežastimi, kas sukėlė šį sutrikimą. Kadangi tinimą gali sukelti kitos sveikatos problemos, limfedemos gydymas gali būti apribotas kitų sąlygų. Kadangi limfedemos gydymas gali paūminti kitas sveikatos problemas, jus prižiūrintis specialistas identifikuos bei nukreips teisinga linkme.

Giliųjų venų trombozė, širdies ligos, kepenų, inkstų būklė, viršsvoris, sėdimas darbas, emocinė būsena, onkologiniai susirgimai bei kiti sutrikimai gali sukelti galūnių tinimą. Šis tinimas turi būti gydomas atskirai nuo limfedemos gydymo. Pasikalbėkite su savo gydytoju apie esamas ligas – jei šis sutrikimas yra aktyvus, limfedemos gydymas turi būti atidėtas iki kol bus pašalintos esamos problemos.

Infekcijos

Jeigu jums diagnozuota limfedema kartu su limfinės sistemos infekcija, ši infekcija privalo būti išgydyta prieš limfedemos gydymą. Jei infekcija ims vystytis, visi limfedemos gydymai privalo būti nutraukti. Jus prižiūrintis gydytojas skirs tinkamus antibiotikus infekcijos gydymui. Po infekcijos išgydymo labai svarbu kuo greičiau grįžti prie limfedemos gydymo tam, kad nepablogintumėte galūnės padėties.

Bendravimas su limfedemos specialistu

Specialisto pareiga  – užtikrinti, kad jaustumėtės komfortabiliai, gautumėte visą reikiamą informaciją apie gydymą ir patį sutrikimą bei žinotumėte galimus gydymo variantus. Nebijokite užsirašinėti, klausti paaiškinimo, prašyti pakartoti ar paaiškinti dar kartą.

Jeigu renkatės tarp galimų gydymo variantų, parodykite savo specialistui, jog esate išprusęs pacientas ir norite glaudaus ryšio su juo. Pasiruoškite susitikimams – užsirašykite svarbiausius klausimus bei pastebėjimus.

Pasakykite savo limfedemos specialistui, kas kelia nerimą ir prašykite padėti surasti sprendimą. Tik jūs žinote, ką jūs jaučiate. Net ir geriausias specialistas negalės jums padėti, jeigu nežinos jūsų poreikių.

Jūsų indėlis į gydymą

Limfedemos gydymas negali būti pasyvus – jūs privalėsite jame dalyvauti. Jūs esate svarbiausias faktorius sėkmingame limfedemos gydyme. Rūpinimasis savimi yra esminis. Po aktyvios gydymosi dalies, privalėsite prisiversti save imtis kasdieninių atsargumo priemonių, kaip odos priežiūra bei kompresinių tvarsčių naudojimas. Svarbu sekti gydymą bei savęs priežiūrą tam, kad limfedema neprogresuotų.

Tikslų išsikėlimas

Pasikalbėkite su savo limfedemos specialistu apie gydymo tikslus. Gydymo tikslai priklausys nuo jūsų limfedemos sunkumo, kitų turimų sveikatos sutrikimų bei gebėjimo laikytis gydymo rekomendacijų, kaip, pavyzdžiui, galūnės tvarstymo, svorio mažinimo.

Kasdieninio gyvenimo bei namų faktoriai, galintys veikti gydymą

Savigydos metodai, kurie efektyviausiai gydo limfedemą, dažnai gali kelti nemažai iššūkių. Dažniausiai šie metodai reikalauja  laiko, juos sunku atlikti be kito žmogaus pagalbos. Vertėtų apsvarstyti galimas problemas, kurias išvardinsime žemiau, ir aptarti jas su savo limfedemos specialistu tam, kad specialistas galėtų suprasti jūsų gyvenimo būdą. Kadangi specialistai turi patirties, jie gali padėti įveikti šias problemas bei pasiūlyti išeitį.

Namai:

  • Ar gyvenate vienas?
  • Ar dirbate pilnu etatu? Namuose ar biure? Kokios veiklos sudaro jūsų darbo dieną?
  • Ar turite fizinių apribojimų? Tai gali būti sunkumai vairuojant, judant, atliekant namų ruošos darbus, prausiantis ir t.t.
  • Ar sulaukiate pagalbos iš kitų žmonių (draugų, šeimos narių)?
  • Kokia jūsų emocinė būsena?

Pagalbos gavimas yra būtinas

  • Keliavimas: ar turite šeimos narių ar draugų, kurie galėtų jums padėti nusigauti į gydymų sesijas?
  • Tvarstymas ir odos priežiūra: ar turite šeimos narių ar draugų, kurie galėtų reguliariai sutvarstyti pažeistą galūnę bei prižiūrėti odos būklę?
  • Masažas: ar turite šeimos narių ar draugų, kurie, apmokyti sertifikuoto specialisto, galėtų atlikti jums specialų limfedemos masažą?
  • Mankšta: ar turite šeimos narių ar draugų, kurie galėtų padėti mankštinti jūsų pažeistą galūnę?

Fizinis aktyvumas ir limfedema

Dauguma specialistų rekomenduoja mankštintis paisant tam tiktų atsargumo priemonių. Fizinis aktyvumas gali pagerinti žmogaus ištvermę, lankstumą ir kūno sudėjimą, sumažinti stresą, depresiją bei nuovargį. Taip pat svarbu palaikyti stabilų, sveiką svorį. Svorio padidėjimas gali būti priežastis limfedemos vystymuisi.

Prieš atliekant sunkesnius pratimus, kaip svorių kilnojimas, bėgiojimas, slidinėjimas, tenisas, pasikalbėkite su gydytoju apie jūsų tikslus ir ligos keliamus apribojimus. Tokiu būdu sužinosite, koks fizinis aktyvumas jums naudingiausias. Atliekant fizinius pratimus dėvėkite jūsų dydžio kompresinius drabužius bei nepamirškite neišsekinti limfedemos paveiktos galūnės.

Gydymo vertinimas

Deja, kol kas nėra jokio standartinio metodo, kuriuo remiantis galėtume vertinti limfedemos gydymo progresą. Geriausiu atveju limfedemos specialistas gali matuoti ir stebėti paveiktos galūnės dydžio progresą prieš, per ir po gydymo. Taip pat specialistas gali vertinti jūsų odos būklę ir jos atžvilgiu nusakyti limfinės sistemos būklę. Tačiau standartinio būdo nėra. Tik jūs, jūsų gydytojas ir limfedemos specialistas galite nusakyti gydymo progresą ir ar jis veikia bei ar veikia gydymo rekomendacinės priemonės. Prieš pradedant vertinimą, siūlome atkreipti dėmesį į svarbiausius rodiklius: galūnės dydį, odos būklę bei jūsų gyvenimo kokybę.

Kada nutraukti gydymą?

Kai kuriais atvejais sveikatos pokyčiai limfedemos gydymo metu gali rodyti, jog jūs kenčiate nuo papildomų sveikatos sutrikimų. Nepamirškite pasikalbėti su gydytoju apie bet kokius sveikatos pokyčius. Gydymas taip pat gali būti nutrauktas jeigu:

  • jūsų tinimas didėja dramatišku greičiu;
  • jums išsivystė infekcija, kuri nėra gydoma;
  • atsirado komplikacijos dėl kraujagyslių problemų;
  • jaučiate skausmą – prieš tęsiant gydymą pasikalbėkite su gydytoju – skausmo šaltinis turi būti identifikuotas.

Nepamirškite informuoti savo specialisto apie jaučiamą diskomfortą, tirpimo jausmą, skausmą ar bet kokią kitą problemą limfedemos gydymo metu. Specialistas gali pakeisti gydymo programą ir taip išspręsti prieš tai minėtas problemas.

Jei jums progresuoja vėžys, pasikalbėkite su specialistu apie limfedemos gydymo rezultatus ir kaip tai veikia jūsų gyvenimo kokybę. Limfedemos specialistas jums parengs gydymą jūsų norimu tempu arba apmokys jūsų sveikata besirūpinantį žmogų teikti jums pagalbą namuose. Apgalvokite, kaip jaučiatės. Gydymo tęsimas gali atrodyti kaip pribloškiantis dalykas, kuris vers jus jaustis komfortabiliai savo kūne, padės išlaikyti judesių amplitudę bei jausti, jog galite kontroliuoti savo emocinę būseną. Net neabejokite, kad pastangos atsipirks – vėl atsiras noras šypsotis ir mylėti save.

Šaltinis: American Cancer Society, Lymphedema: Understanding and Managing Lymphedema After Cancer Treatment. Atlanta: American Cancer Society, 2006.