Straipsnį parengė licencijuotas treneris, masažuotojas Karolis Šaltis

,,Svarbiausias sveikatos požymis yra judesys. Žmogaus kūnas, asmuo ir visa asmenybė yra judesys, yra augimas, įspūdžių priėmimas ir atsiliepimas, veikimas toliau.’’

Vydūnas „Sveikata, jaunumas, grožė“ (1928)

 

 

Visose epochose žmonija ieškojo eleksyro nuo senatvės, ligų, tačiau panacėjos taip ir neatrado. Niekas nesugebėjo sukurti piliulės, gebančios žmogų pastatyti ant kojų. Mano nuomone, artimiausias šiai piliulei atitikmuo – judėjimas.

 

Australijos mokslininkų grupė atliko tyrimą, kuriuo siekė sužinoti, kokį laiko tarpą gyvūnas gali išgyventi nejudėdamas. Eksperimentui panaudota pelė. Ji buvo uždaryta labai mažame narvelyje, gerai maitinama bei socializuojama. Vos po 5 dienų pelė susirgo ir per plauką nemirė. Mokslininkai tyrimą tęsė atkurdami normalias sąlygas pelės gyvenimui ir liko nustebinti – gyvūnas atsigavo vos ėmęs judėti.

 

Fizinis aktyvumas mažina riziką susirgti lėtinėmis ligomis, reguliuoja kraujospūdį, mažina aterosklerozės, išeminės širdies ligos, insulto galimybę. Aktyvus gyvenimo būdas gerina kvėpavimo sistemos galimybes, reguliuoja virškinimą, padeda įsisavinti kalcį, didina kaulų mineralizaciją, stuburo lankstumą, gerina kūno koordinaciją, padeda išvengti lėtinių nugaros skausmų, ramina nervų sistemą, padeda įveikti psichoemocinę įtampą, depresiją. Šį sąrašą galime tęsti ir tęsti (V. Juškelienė ,,Fizinis aktyvumas ir sveikata“). Nei vienas vaistas jums neduos tiek naudos. Kontraindikacija tik viena – reikia jausti saiką. Žmogus privalo judėti, kad išvengtų ar kaip labiau sumažintų sveikatos problemų riziką.

 

Dažniausi mano girdimi pasiteisinimai, kodėl pacientai prioritetu nelaiko fizinio aktyvumo:

               Neturiu laiko, nes daug dirbu

               Privalau rūpintis mažamečiais vaikais

               Negaliu prisiversti

               Lyja, šalta, nėra nuotaikos.

Šiais pasiteisinimais kiekvieną dieną žudome savo kūną, o dar labiau – sielą.

 

Jau nuo pat jaunų dienų vaikai privalo visais metų laikais leisti laiką lauke. Esu susidūręs ir su atvejais, kai tėvai sąmoningai įsidarbina savo vaiko taksistais. Galbūt dėl nepatiklumo, o gal ir dėl perdėtos kontrolės, tėvai atima iš vaiko papildomo judėjimo, grūdinimosi galimybę. Labai gaila, kad visi šio amžiaus vaikai geba naudotis išmaniuoju telefonu, bet nebemoka tokių žaidimų kaip šokinėti per šokdynę, lauke spardyti kamuolį, žaisti slėpynes. Tėveliai taip pat dažnai pamiršta, kad paprastas pasivaikščiojimas su savo atžalomis gali užmegzti daug glaudesnį šeimyninį ryšį.  Puikus šio principo įsisavinimo pavyzdys – Danija. Ši valstybė įspūdinga ne tik savo grožiu, bet ir daugelį metų karūnuojamu laimingiausios valstybės titulu. Nuvykę į šią šalį pastebėsite vieną išskirtinumą – sportuojančių žmonių kiekį gatvėse. Šeštadienis Danijoje – šeimos diena, kurios metu skatinamas aktyvus laisvalaikis tarp tėvų ir vaikų.

 

Daugelį ligų iššaukia mūsų tinginystė, propaguojamas persidirbimo kultas ir nenoras keisti gyvenimo būdo net ir matant skaudžius padarinius. Norite geresnės savijautos? Pirmas žingsnis yra tiesiog dažniau išeiti į lauką. Galite pradėti nuo trumpų pasivaikščiojimų. Atminkite, kad laiko leidimas su savimi nėra skirtas galvoti apie reikalus, rūpesčius ar planuoti darbus. Stebėkite žmonių veidus, automobilius, aplinką. Tai – elementari meditacija, kurios metu protas ilsisi, o kūnas dirba. Tai privalo tapti jūsų įpročiu. Sveikata glūdi jūsų galvoje, lėkštėje ir judėjime. Juk tai taip paprasta. Visais laikais ieškojome piliulės, kuri mums garantuotų sveikatą ir jaunystę. Mes ją turime, tik niekaip nenorime to pripažinti.

 

Dažnai pagalbos ieškome internete, klausiame patarimų, gvildename tobulos sveikatos receptą. Tačiau pamirštame pastebėti, kad dažniausiai mūsų organizmas pats žino, ko jam reikia. Jei negebate perprasti kūno kalbos, pirmiausia, vertėtų kreiptis į kineziterapeutą ar trenerį. Specialistui nurodę savo sveikatos problemas, norus, galimybes atrasite teisingą kelią sveikatos link. Rekomenduoju nebėgioti per begalę specialistų, o pasirinkti vieną, nes tai efektyviau. Specialisto pareiga – išmokyti jus būti sveiku. Jis į vietas sudėlios jūsų norus, galimybes ir ir suformuos požiūrį į judesį, kurio dėka jausitės daug geriau. Atminkite, kad kur yra gyvybė, ten privalo būti gyvumas, o svarbiausias jo požymis – judesys.

 

Daugiau apie Karolio veiklą galite sužinoti

Similar Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *